Επίσκεψη στη «Sunlight Group»

Την Δευτέρα 04 Μαρτίου 2024, τα τμήματα ΓΜ (τομέας μηχανολόγων) και ΓΗ (τομέας ηλεκτρολόγων) του σχολείου μας, στα πλαίσια των μαθημάτων «Μηχανουργική Τεχνολογία-Εργαλειομηχανές» και «Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις ΙΙ» αντίστοιχα, επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του ομίλου «Sunlight Group», στο Νέο Όλβιο Ξάνθης.

Πρόκειται για έναν οργανισμό διεθνούς εμβέλειας που διαδραματίζει ζωτικό ρόλο για την τοπική οικονομία της Ξάνθης όπως επίσης λειτουργούν και ως κοινωνικά υπεύθυνοι εταιρικοί πολίτες που προωθούν ίσες ευκαιρίες για όλους.

Πολλαπλά ήταν τα οφέλη των μαθητών μας από την επίσκεψη, καθώς ύστερα από παρουσίαση του ομίλου και των προϊόντων που παράγει και εξάγει σε όλο τον κόσμο περιηγήθηκαν στο τμήματα του Εργοστασίου, στο μηχανουργείο καθώς και στην Έκθεση Μπαταριών αποκομίζοντας εμπειρίες και σημαντικές γνώσεις. Οι στόχοι των συνοδών εκπαιδευτικών αφορούσαν κυρίως στην καλλιέργεια γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, στη διεύρυνση των εμπειριών των μαθητών και στην συμπληρωματικότητα με τα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος σπουδών.

Ευχαριστούμε θερμά τον όμιλο «Sunlight Group» για την πρόσκληση και την υποδειγματική φιλοξενία. Ιδιαιτέρως, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Σπύρο Νάκο  για τη διοργάνωση και τον συντονισμό της επίσκεψης καθώς και τους τεχνικούς του ομίλου, για την παρουσίαση και την ξενάγηση στους βιομηχανικούς χώρους.

Ηλιοδρομίτη Δήμητρα

Κούμπας Δημήτριος