Επίσκεψη στον όμιλο «Thrace Group»

Την Τετάρτη 03 Απριλίου 2024, τα τμήματα ΒΜ2 και ΒΜ3 του μηχανολογικού τομέα του σχολείου μας, στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος «Τεχνολογία Μηχανολογικών Κατασκευών», επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του ομίλου «Πλαστικά Θράκης», στο Μαγικό Ξάνθης.

Πρόκειται για μια εταιρία που υπηρετεί θεμελιώδεις αξίες, όπως αποτελεσματικότητα, καινοτομία, ευελιξία, άμεση ανταπόκριση, συνεργασία. Ο όμιλος επενδύει στους ανθρώπους του, ενθαρρύνοντας την δια βίου μάθηση, θέτει νέα επιχειρηματικά πρότυπα μέσω της καινοτομίας και της πρωτοποριακής σκέψης, διαθέτει ολοκληρωμένες και καινοτόμες λύσεις, κινείται σε τοπικό και συγχρόνως παγκόσμιο επίπεδο, επιτυγχάνει ανταγωνιστικές τιμές, συνδυάζει διάφορες προηγμένες τεχνολογίες με τη μακρόχρονη τεχνογνωσία και την εκτενή εμπειρία. Ταυτόχρονα όμως σέβεται το περιβάλλον και τις κοινωνίες στις δραστηριοποιείται, ενώ διαδραματίζει ζωτικό ρόλο για την τοπική οικονομία της Ξάνθης.

Ως εκ τούτου σημαντικά ήταν τα οφέλη που αποκόμισαν οι μαθητές μας από την επίσκεψη. Αρχικά ο κ. Δρουδάκης μας έκανε την παρουσίαση  του ομίλου και των προϊόντων που παράγει και εξάγει σε όλο τον κόσμο, ενώ στη συνέχεια περιηγηθήκαμε με τη συνδρομή του κ. Καμτσικλή στο εργοστάσιο παραγωγής υφαντών τεχνικών υφασμάτων. Ο κ. Μυστικός μας ξενάγησε στη σύγχρονη γραμμή ανακύκλωσης και μας ενημέρωσε εκτενώς για την κυκλική οικονομία και τις επενδύσεις του ομίλου στον σχεδιασμό και στην παραγωγή ελαφρύτερων, ανακυκλώσιμων λύσεων συσκευασίας και καινοτόμων τεχνικών υφασμάτων.

Οι στόχοι που έθεσαν οι εκπαιδευτικοί και επιτεύχθηκαν σημαντικά αφορούσαν κυρίως στην καλλιέργεια γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, στη διεύρυνση των εμπειριών των μαθητών και στην συμπληρωματικότητα με τα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος σπουδών.

Ευχαριστούμε θερμά τον όμιλο «Πλαστικά Θράκης» για την πρόσκληση και την φιλοξενία. Ιδιαίτερα, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τέλος, την κα. Δημακοπούλου για τη διοργάνωση και το συντονισμό της επίσκεψης, καθώς και τους κυρίους Δρουδάκη, Καμτσικλή και Μυστικό.

Καλαϊτζόγλου Ελευθέριος

Πεσκελίδου Ελευθερία