Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Vita Plus

Στις 1/4/2024 το τμήμα Αισθητικής Τέχνης του τομέα υγείας με συνοδούς καθηγήτριες την κα Ράπτη Χρύσα(ΠΕ 87.03) και Μπάρτζη Δήμητρα(ΠΕ87.03)

επισκέφτηκαν το πολυδύναμο κέντρο αισθητικής “Vita Plus” στην Ξάνθη στα πλαίσια του μαθήματος Σύγχρονης Αισθητικής. Οι μαθητές-τριες παρακολούθησαν την επίδειξη των σύγχρονων μηχανημάτων αισθητικής προσώπου και σώματος, καθώς και το δυαδικό laser αποτρίχωσης. Μέσω της βιωματικής εφαρμογής των θεραπειών αποκόμισαν πολλές πληροφορίες σχετικά με τη τεχνική των μηχανημάτων, δοκίμασαν νέα καλλυντικά προϊόντα και βρέθηκαν στην ευχάριστη θέση να γίνει εφαρμογή σε μια από τις θεραπείες, από τη μαθήτρια της περσινής Γ αισθητικής και πλέον πρακτικής του θεσμού της Μαθητείας Μαρίνα. Αντάλλαξαν εμπειρίες καθώς βασικός σκοπός του θεσμού αυτού αποτελεί η ενσωμάτωση των εκπαιδευμένων πλέον μαθητών στην αγορά εργασίας. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την κα Εύη Μαμούγκα και την κα Σωτηρία Αράπογλου που για άλλη μια φορά με την καλή τους πρόθεση και διάθεση μας καλοδέχτηκαν με κεράσματα και μας ξενάγησαν στο χώρο.