Επίσκεψη στα «Πλαστικά Θράκης».

Την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024, τα τμήματα ΓΜ (τομέας μηχανολόγων) και ΓΗ (τομέας ηλεκτρολόγων) του σχολείου μας, στα πλαίσια των μαθημάτων «Μηχανουργική Τεχνολογία-Εργαλειομηχανές» και «Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις 2» αντίστοιχα, επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του ομίλου «Πλαστικά Θράκης», στο Μαγικό Ξάνθης.

Πολλαπλά ήταν τα οφέλη των μαθητών μας από την επίσκεψη, καθώς ύστερα από παρουσίαση του ομίλου και των προϊόντων που παράγει και εξάγει σε όλο τον κόσμο περιηγήθηκαν στο εργοστάσιο παραγωγής υφαντών τεχνικών υφασμάτων. Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε την σύγχρονη γραμμή ανακύκλωσης του ομίλου, όπου ενημερωθήκαμε για την κυκλική οικονομία και τις επενδύσεις του ομίλου στον σχεδιασμό και στην παραγωγή ελαφρύτερων, ανακυκλώσιμων λύσεων συσκευασίας και καινοτόμων τεχνικών υφασμάτων. Οι στόχοι των εκπαιδευτικών αφορούσαν κυρίως στην καλλιέργεια γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, στη διεύρυνση των εμπειριών των μαθητών και στην συμπληρωματικότητα με τα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος σπουδών.

Ευχαριστούμε θερμά τον όμιλο «Πλαστικά Θράκης» για την πρόσκληση και την φιλοξενία. Ιδιαιτέρως, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κα. Δημακοπούλου για τη διοργάνωση και το συντονισμό της επίσκεψης, τον κ. Καμτσικλή και κ. Μυστικό για την ξενάγηση στους βιομηχανικούς χώρους, καθώς και τον κ. Δρουδάκη για την παρουσίαση του ομίλου!

Ηλιοδρομίτη Δήμητρα

Κούμπας Δημήτριος