Επίσκεψη στο ολοκληρωμένο συγκρότημα ŠKODA AUTO XANTHI Αναγνωστόπουλος

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024, τα τμήματα ΒΜ1 και ΓΜ του μηχανολογικού τομέα του σχολείου μας, στα πλαίσια των μαθημάτων «Τεχνική Θερμοδυναμική & Εφαρμογές» και «Μηχανουργική Τεχνολογία-Εργαλειομηχανές» αντίστοιχα, επισκέφτηκαν την αντιπροσωπία ŠKODA AUTO XANTHI Αναγνωστόπουλος, στο 3ο χλμ ΠΕΟ Ξάνθης – Καβάλας.

Πολλαπλά ήταν τα οφέλη των μαθητών μας από την επίσκεψη, καθώς περιηγήθηκαν στην έκθεση των καινούριων αυτοκινήτων της εταιρίας, όπου μεταξύ άλλων εκτίθενται υβριδικά, τεχνολογικά προηγμένα και ηλεκτροκίνητα μοντέλα. Στη συνέχεια, επισκεφτήκαμε το σύγχρονο και άρτια εξοπλισμένο συνεργείο της αντιπροσωπίας, που παρέχει ολοκληρωμένες υπηρεσίες αυτοκινήτου. Οι στόχοι των εκπαιδευτικών αφορούσαν κυρίως στην καλλιέργεια γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, στη διεύρυνση των εμπειριών των μαθητών και στην συμπληρωματικότητα με τα μαθήματα του αναλυτικού προγράμματος σπουδών.

Ο κ. Αναγνωστόπουλος φιλόξενος και απόλυτα καταρτισμένος, ενημερωμένος για κάθε τελευταία εξέλιξη στο χώρο του αυτοκινήτου ξενάγησε τα παιδιά στους χώρους της αντιπροσωπίας και του συνεργείου και απάντησε σε όλα τα ερωτήματα και απορίες.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Αναγνωστόπουλο, διότι εκτός από άριστος επαγγελματίας είναι κι ένας εξαιρετικός οικοδεσπότης!

Πεσκελίδου Ελευθερία

Καλαϊτζόγλου Λευτέρης