Επίσκεψη στον πολυχώρο Αισθητικής και Laser «Ευεξία»

Στις 15/12/2023 τα τμήματα ειδικότητας ΓΑ και ΓΚ του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας του Εσπερινού ΕΠΑΛ Ξάνθης με συνοδούς καθηγητές τις κυρίες Βακάλη Ευαγγελία και Γκαραγκάνη Ευαγγελία, επισκέφθηκαν τον πολυχώρο Αισθητικής και Laser «Ευεξία» που βρίσκεται σε κεντρικό σημείο της Ξάνθης, επί της οδού Τσιμισκή 31.

Στον πολυχώρο πραγματοποιείται ένα πλήθος από παροχές Αισθητικής Τέχνης όπως περιποιήσεις προσώπου, βαθείς καθαρισμοί, θεραπείες αντιγήρανσης, περιποιήσεις σώματος όπως σύσφιξη, μυϊκή ενδυνάμωση μέσω παθητικής γυμναστικής και κρυολιπόλυση, και laser αποτρίχωση προσώπου και σώματος.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές/μαθήτριες των τμημάτων ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του πολυχώρου, όπου έγινε μία πλήρης παρουσίαση των μηχανημάτων Αισθητικής και laser.

Ο χώρος διαιρείται σε τρία βασικά χωριστά τμήματα: Πρόσωπο, Σώμα και Laser και μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα ως 5 πελάτες.

Στο χώρο του προσώπου έγινε μία πλήρης παρουσίαση της λειτουργίας του καινοτόμου μηχανήματος κρυολυπόλισης από την υπεύθυνη Αισθητικό κα Λιοσάτου Ειρήνη, το οποίο μειώνει μόνιμα τον αριθμό και τον όγκο των λιποκυττάρων, επιτυγχάνοντας μόνιμη τοπική μείωση του λίπους.

Οι μαθητές/τριες έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον για όλα τα είδη παροχών κατακλύζοντας την υπεύθυνη με ερωτήσεις. Περισσότερο όμως εντυπωσιάστηκαν με το μηχάνημα κρυολιπόλυσης και το laser. Ο βασικός λόγος ήταν γιατί τέτοιου είδους παροχές είναι δύσκολο να διδαχθούν στην τάξη, καθώς αποτελούν πρωτοποριακά πρωτόκολλα πέρα από τη βασική διδακτέα ύλη των μαθημάτων.