Επίσκεψη στο "MNK BeautyWorld"

Την Πέμπτη 8/2/2024, τα τμήματα ΒΥΠ1 και ΒΥΠ2 του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας του Εσπερινού ΕΠΑΛ Ξάνθης επισκέφθηκαν το χώρο ονυχοπλαστικής, περιποίησης άκρων και εμπορίας προϊόντων νυχιών "MNK BeautyWorld", που εδράζει στο κέντρο της Ξάνθης, επί της οδού Βελισσαρίου 9 και Πλάτωνος.

Στο χώρο μας υποδέχτηκε η υπεύθυνη του χώρου κα Καλανταρίδου Μελίνα, η οποία είναι ειδικά εκπαιδευμένη τεχνίτρια νυχιών και ονυχοπλαστικής.

Στην αρχή έγινε ξενάγηση στο χώρο, όπου παρουσιάστηκε ο εξοπλισμός που χρησιμοποιείται σε ένα σύγχρονο κέντρο Περιποίησης Άκρων, όπως και στον παρακείμενο χώρο όπου πωλούνται προϊόντα καλλωπισμού νυχιών, τα οποία κατασκευάζονται από την ίδια εταιρία.

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση των δραστηριοτήτων της επιχείρησης, που αφορά εκτός από το Αισθητικό μέρος των παροχών και το στήσιμο μίας ατομικής εμπορικής επιχείρησης και πώς συνδράμει στην τοπική αγορά εργασίας της Ξάνθης.

Ακολούθησε μία πλήρης επίδειξη περιποίησης άνω και κάτω άκρων με νέες τεχνικές ημιμόνιμης βαφής με τα προϊόντα της εταιρίας, και ταυτόχρονα επίδειξη θεραπείας χεριών με παραφινέλαιο.

Οι μαθητές/τριες έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον για όλες τις δραστηριότητες της επιχείρησης, καθώς η ιδιοκτήτρια είναι και η ίδια απόφοιτος Εσπερινού ΕΠΑΛ και νέα επιχειρηματίας της πόλης, και έτσι οι μαθητές/τριες κατέκλυσαν με ερωτήσεις την κα Καλανταρίδου για το πώς μπορεί να στηθεί μία τοπική επιχείρηση και ποιες είναι οι προοπτικές στην τοπική αγορά της Ξάνθης.

Στη συνέχεια έγινε επίδειξη ολοκληρωμένου μανικιούρ και ημιμόνιμου με μαγνήτη σε χέρια και πόδια, όπου η κα Καλανταρίδου εξήγησε πολύ παραστατικά στους μαθητές/τριες όλη τη διαδικασία. Οι μαθητές/τριές μας όμως ενθουσιάστηκαν με τα αποτελέσματα του παραφινόλοτρου που βοηθά σε καταστάσεις ξηροδερμίας και χρόνιας δερματίτιδας των χεριών και των ποδιών, κάτι που απασχολεί ήδη όσους από τους μαθητές μας είναι εργαζόμενοι σε καταστάσεις εξωτερικού περιβάλλοντος και εργασίας.