Διδακτική επίσκεψη στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό

Για τη διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος «Πρώτες Βοήθειες (Ε)» της Β τάξης του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας, επιλέχθηκε ο χώρος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Ξάνθης, που εδράζει στην Παλαιά Πόλη της Ξάνθης, επί της Βενιζέλου 1.

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός είναι μία εθελοντική οργάνωση που συνδράμει καθημερινά και πολύ ενεργά σε ένα πολύ μεγάλο πεδίο αντιμετώπισης κρίσιμων καταστάσεων, όπως φυσικές καταστροφές, διασώσεις, και επειγόντων περιστατικών υγείας, μέσω ενός στόλου ειδικά εκπαιδευμένων εθελοντών.

Ο σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν να παρακολουθήσουν οι μαθητές/τριες της Β’ τάξης του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας, ειδικά εκπαιδευμένους εθελοντές να παράσχουν τις Πρώτες Βοήθειες, ώστε να δουν αναλυτικά και στην πράξη τη διαδικασία παροχής καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης, απινίδωσης και θέσης ανάνηψης, δραστηριότητες που διδάσκονται εντός σχολικής τάξης σε θεωρητικό κυρίως επίπεδο στα πλαίσια του μαθήματος τους.

Στο χώρο μας υποδέχτηκε ο ειδικά εκπαιδευμένος διασώστης και εκπαιδευτής εθελοντών κος Ζεκή Μεμέτ Αλή, όπου μας παρουσίασε ένα πολύ αναλυτικό και ενημερωτικό βίντεο με τις δράσεις του Ερυθρού Σταυρού και το θεσμό των Καλών Σαμαρειτών.

Στη συνέχεια ξεκίνησε ένα άκρως διαδραστικό και βιωματικό εργαστήριο παροχής Πρώτων Βοηθειών, όπου με πραγματικά παραδείγματα, οι μαθητές εντρύφησαν στη σημασία της παροχής των Πρώτων Βοηθειών με μεγάλη έμφαση στους κανόνες προσωπικής ασφάλειας πριν οποιαδήποτε βοήθεια σε πάσχοντα.

Μετά τη βιωματική παρουσίαση έγινε ανά ομάδες η παρουσίαση του χώρου και του εξοπλισμού, και στη συνέχεια η επίδειξη σε πρόπλασμα και η πρακτική εξάσκηση από τους μαθητές.

Οι μαθητές/τριες έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον και κατέκλυσαν αμέσως με πλήθος ερωτημάτων τον εκπαιδευτή. Η βιωματικότητα εξάλλου της παρουσίασης, η οποία συνέδεσε άμεσα τη θεωρία με την πράξη, εντυπωσίασε πολύ τους/τις μαθητές/τριες και τους κέντραρε έντονα το ενδιαφέρον. Η συμμετοχή λοιπόν στο βιωματικό εργαστήριο ήταν καθολική.

Η διδακτική επίσκεψη στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, καθώς οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν σε πραγματικό χρόνο την παροχή Πρώτων σε περιπτώσεις απώλειας συνείδησης και τη διαδικασία θέσης ανάνηψης.

Ο ιδιαίτερος ζήλος των μαθητών/τριών εξάλλου φανερώνει το ενδιαφέρον που έδειξαν, καθώς δεν ήταν προετοιμασμένοι για την εμπειρία ενός βιωματικού εργαστηρίου.

Η επίσκεψη συνεπώς στον Ερυθρό Σταυρό Ξάνθης στέφτηκε από απόλυτη επιτυχία, καθώς βοήθησε τους μαθητές να συνδέσουν όσα μαθαίνουν στην τάξη με την πρακτική και την εκπαίδευση από επαγγελματίες, ενώ βοήθησε σημαντικά και το έργο των εκπαιδευτικών των μαθημάτων καθώς εντός των σχολικών αιθουσών είναι δύσκολο να γίνει η παροχή σε πρακτικό επίπεδο.